گلیم دستبافت

 • car0002
 • جدید
 • ارسال به یک دوست

  گلیم دستبافت

  گلیم دستبافت

  دریافت‌ کننده‌ :

  * فیلدهای مورد نیاز

    یا  انصراف


موجودی: فروخته شده


گلیم از گروه بافته های داری و زیر اندازها محسوب می شود که با طرح ها و نقش های سنتی و بومی و با رنگهای متنوع و زیبا تولید می شود. به عقیده کارشناسان ، پیشینه و سابقه گلیم بسیار بیشتر از قالی است و در واقع قالی را شکل تکامل یافته تر گلیم طی قرون متمادی می دانند. گلیم اغلب در مناطق روستایی و عشایری کشور بافته می شود با طرح ها و نقشه های منحصر به فرد و غالبا ذهنی، جایگاه ممتاز و شاخص خود را همچنان حفظ کرده است. گلیم بافته ای است بدون پرز که با نخ پشمی ، پنبه ای یا کنفی و به روش درگیری تار و پود بافته می شود. به این ترتیب که از نخ پنبه ای به عنوان تار و از نخهای پشمی یا ابریشم رنگارنگ به عنوان پود استفاده می شود. میزان تنوع و دقت در ترکیب رنگ های بکار رفته در این محصول در ذوق، مهارت و چیره دستی بافندگانش جای هیچ تردیدی باقی نمی گذارد. نقوش آن عموما هندسی و زاویه دار است و به ندرت نقوش منحنی در آن به چشم می خورد. این محصول تجسمی از هنر و طرحی دلنشین را ارائه می کند که اصالت نقوش آن به خیرگی چشمان هر بیننده ای می انجامد. گلیم ترکمنی سبک و محکم است. در این گلیم ها رنگ مهمترین عامل است و رنگ قرمز با سایه روشن های مختلف نقش ویژه ای دارد، رنگ های دیگر نارنجی، آبی، سبز و گاهی زرد است. این رنگ های متضاد هماهنگی زیبایی به وجود می آورند.

نکات نگهداری:

از آنجائی که در تولید گلیم های دست بافت از الیاف و مواد رنگزا طبیعی استفاده شده است، نکاتی در جهت نگهداری درست از آنها باید رعایت شود. 
• جهت جلوگیری از بید خوردگی، از قرار دادن گلیم در مکان مرطوب و تاریک جلوگیری نمائید و بطور منظم در فاصله زمانی مناسب مکان آن را تغییر دهید و غبار روبی انجام دهید. 
• از قرار دادن  در معرض نور مستقیم آفتاب خود داری نمائید، زیرا به مرور دچار رنگ پریدگی می شود.
• کشیدن اجسام، به خصوص اجسام تیز باعث ایجاد پارگی در گلیم می شود، که باید رعایت شود.
• در صورت بروز هر گونه مشکل و آسیب در اثر سوختگی، حشرات موزی، کوبیدگی به مراکز مرمت و رفوگری مراجعه نمائید

کد محصولcar0002
وزن2600 گرم
مدلغیر برجسته
محل بافتجرگلان- ترکمن
جنس پرزپشم
جنس چلهپشم
درصد ابریشم0 درصد
تراکم پرزدرشت بافت
درجه ثبات رنگشسته شده
ابعاد100* 150 سانتیمتر
ضخامت محصول5 میلیمتر
نوع طرحترکمن
سبک طراحیسنتی
نوع تکنیکگلیم بافی
نوع کاربردکاربردی. تزیینی
گروه هنریبافته های داری و غیر داری
زیر گروه هنریگلیم بافی

نقد و بررسی خود را بنویسید

گلیم دستبافت

گلیم دستبافت

محصولات مشابه