الماس از جایگاه خاصی در میان جواهرات و گوهر های قیمتی برخوردار است

1397-08-23
الماس از جایگاه خاصی در میان جواهرات و گوهر های قیمتی برخوردار است

الماس، سنگی محبوب در سراسر دنیا می باشد که می توان آن را نماد عشق و ازدواج نیز نامید زیرا بسیاری از حلقه های ازدواج به الماس مزین هستند.  این سنگ زیبا و درخشان هزاران سال است که مورد توجه انسان قرار دارد.

دلیل گران قیمت بودن انواع آن نیز، نادر بودنشان نسبت به دیگر سنگ های رایج در جواهرسازی، همچنین زیبایی منحصر به فرد و سختی بالای این سنگ است، گرچه دلایل ارزش بالای این سنگ به طور یقین بیش از این موارد می باشد.

ریشه یابی:

ریشه کلمه الماس، آداماس ( Adamas ) کلمه ای یونانی به معنای تسخیر ناپذیر می باشد. الماس از سختی بالایی برخوردار است و به همین سبب به آن لقب فنا ناپذیر داده اند.

سنگ الماس

همچنین به دلیل شدت تلالو و پراکندگی نوری که در نتیجه میزان ضریب شکست بالای نور در تراش برلیان بوجود می آید، از زمان های گذشته، از آن به عنوان «سلطان نگین های جواهر» یاد شده است و در زیورآلات آن را به شکل تراشیده یا نتراشیده استفاده می کردند.

سنگ الماس

الماس از جایگاه خاصی در میان جواهرات و گوهرهای قیمتی برخوردار است. شاید این سوال برای شما هم مطرح باشد که تاریخ تراشکاری این پدیده چشم نواز به چه دورانی باز می گردد؟

 بنا به مستندات تاریخی اولین الماس تراشی های موفق مربوط به قرون وسطی است. در آن دوران اولین پیشرفت های گوهر تراشی نوعی صیقل دادن بود. در این روش که با استفاده از روغن زیتون و پودر الماس انجام می شد، گوهر تراشان کریستال خام و برش نخورده  را صیقل می دادند، که نتیجه آن یک الماس هشتوجهیبود. این نوع تراش را می توانید در انگشترهای بسیار قدیمی که نگین الماس دارند مشاهده کنید.

سنگ الماس

با عمومی شدن استفاده از طلا و جواهر و همچنین سایر زیورآلات، گاهی استفاده نادرست از اصطلاحات در این زمینه دیده می‌شود. یکی از این اصطلاحات نادرست، استفاده از عبارت برلیان برای سنگ قیمتی الماس می‌باشد.

برلیان عبارتی است که برای نوع خاصی از تراش سنگ الماس استفاده می‌ شود.

تراش برلیان در حقیقت از نوع دیگری از تراش، به نام تراش سوییسی گرفته شده است؛ که در گذشته برای تراشیدن سنگ‌ های قمیتی مختلف استفاده می شده.

در این نوع برش همواره سعی می‌ شود جلوه های بصری سنگ الماس بیشتر به نمایش گذاشته شود، لذا زاویه برش ‌ها طوری طراحی می گردد، که نور وارد شده، به صفحات بیشتری از تراش برخورد کرده و نهایتا به چشم بیینده برسد.

سنگ الماس

تراش برلیان:

تراش برلیان یکی از انواع تراشی است که برای الماس و بسیاری از سنگ های قیمتی دیگر استفاده می شود. مهمترین مشخصه این نوع تراش، تعداد بسیار زیاد صفحات و وجه های چندگانه گوهر است. همچنین درخشش بسیار زیاد گوهر هایی که با این نوع تراش شکل می گیرند، از مزیت های به کار گیری این روش است. دلیل این درخشش نیز حالت مخروطی شکل گوهر تراشیده شده به شیوه برلیان است، که باعث چرخش بیشتر نور در گوهر می گردد.

سنگ الماس

تاریخچه تراش برلیان:

به گفته محققین، قدمت استفاده از الماس در زیور آلات و جوهرات حداقل به قرن چهاردهم میلادی باز می گردد. در نتیجه پیشرفت تکنولوژی و توسعه ابزارآلات تراش جواهر، این نوع تراشکاری گوهر پر ارزش به تدریج به تکامل رسیده است. تراش برلیان (Brilliant) نتیجه سال ها مطالعه علمی و عملی در برش انواع جواهرات است. این تراش به دلیل ایجاد طیف رنگی بسیار گسترده از محبوبیت فراوان برخوردار است و برای تمام سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی کاربرد دارد.

هر سطح کوچک در جواهرات و سنگ های قیمتی پتانسیل لازم برای تغییر جهت انعکاس نور را دارد. از این رو باید محاسباتی سه بعدی انجام شود، تا مسیر بازتاب نور پیش بینی شود.

سنگ الماس

 از آنجایی که الماس ها با تقریب خوبی متقارن هستند، نور از سمت های مختلف و با زوایای مختلفی وارد آن شده و این عامل موجب می شود تا الماس به بهترین نحو بدرخشد.

 سنگ الماس

منابع:

  • بیانی، سوسن. (1390). جواهرشناسی سنگ های قیمتی(جلد دوم). تهران: انتشارات سمت.
  • شومن، والتر. (1393). سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی جهان [ترجمه: رویا یحیوی]. تهران: پازینه.
  • ادیب، داریوش. (1379). جهان جواهرات برلیان. تهران: انتشارات یادواره اسدی.

 

دیدگاه خود را ارسال کنید

* نام و نام خانوادگی
* ايميل: (ايميل شما منتشر نمي شود)
* متن نظر:
* عبارت امنيتي را وارد نماييد