فابرژه

1397-05-04
فابرژه

فابرژه، نامي كه حتي امروزه از اهميت خاصي برخوردار و به طور جدايي ناپذيري با دوران شكوفايي روسيه پيش از انقلاب در ارتباط است. تخم ‌مرغ‌هاي گران ‌بهاي عيد پاك فابرژه كه براي خانواده تزار و ديگر شخصيت‌ هاي صاحب نام قرن نوزدهم ساخته مي‌ شدند، نشانگر دوران شكوفايي صنعت طلاسازي مي‌باشد.

 فابرژه تاجر و جواهرفروش خلاق و مبتكري بود كه با بهره‌گيري از سيستمي ابتكاري به عرضه‌ ي مجموعه آثار جواهرنشان در سراسر اروپا پرداخت.

فابرژه

جعبه‌ هاي سيگار و شكلات، جام، شيشه ‌هاي عطر، ساعت، نوشت افزار، قاب آيينه، دسته ‌هاي عصا از جنس فلزات گران‌ بها و سنگ‌ هاي قيمتي، مجسمه‌ هاي حيوانات حكاكي شده از سنگ‌ هاي قيمتي و جواهرات، در مجموع بيش ازیکصد و پنجاه هزار شي قيمتي مزين به نشان فابرژه می باشند.

گوستاو فابرژه در سال 1860 با خانواده به "درسدن Dresden" مهاجرت و طي اين زمان تجارت را به دوست و شريك خود واگذار كرد. پس از به اتمام رساندن تحصيلات در دانشكده‌ي تجارت درسدن، كارل فابرژه به همراه تور كارآموزي و مطالعاتي، عازم فرانكفورت شد و مدتي براي جواهرسازي به نام فردمن Friedmann كار كرد. او به منظور ادامه تحصيل به فلورانس سفر كرد و در آنجا هنر حكاكي بر روي سنگ را آموخت و سپس به لندن و پاريس رفت. در سال 1870، كارل به حرفه و تجارت پدرش در سنت پترزبورگ پيوست و دو سال بعد مديريت آن را بر عهده گرفت.

هنگامي‌كه كارل و برادرش "آگاتون Agaton" تعمير و تهيه فهرست از جواهرات آرميتاژ Hermitage را به اتمام رساندند، ايده‌ خلق آثاري متعلق به خود در ذهن كارل پديد آمد، در آغاز سبك او بهره‌گيري از هنر روسي و قديمي در ساخت نسخه‌ي دوم از برخي آثار بود اما اين تنها شروع كار او بود. پيشرفت غير منتظره‌ فابرژه هنگامي حاصل شد كه به ساخت تخم‌ مرغ ‌هاي عيد پاك براي خانواده‌ تزار پرداخت و به دنبال آن در سال 1885 از جانب دربار به عنوان جواهرساز ملقب شد. هنگامي‌كه يكي از جواهرسازان ارشد شركت فابرژه به نام "كولين Kollin" كه موفق به ساخت نسخه‌ي المثني موجود در گنجينه "كرچ Kerch" شد، يك مدال طلا دريافت كرد.

 فابرژه

كولين همچنين به دليل طرح ايده‌ تلفيق رسومات سنتي روسي عيد پاك و هنر جواهرسازي داراي شهرت است. پس از او جواهرسازان صاحب نامي نظير "پرچين Perchin" و "ويگستروم Wigström"   از اين ايده در ساخت تخم‌ مرغ ‌هاي گران ‌بها استفاده كردند. در مجموع، 56 عدد از اين تخم‌ مرغ‌ هاي ميناكاري شده و مزين به سنگ‌ هاي قيمتي از جنس طلا ساخته شده است كه داخل آن‌ها كالسكه تاج‌گذاري، قلعه، قطار، جوجه و ديگر اشياي قيمتي با تمام جزييات مخفي شده بودند.

 فابرژه

فابرژه

ارتفاع تخم ‌مرغ ‌ها بين 9 تا 12 سانتي‌ متر است و مي‌ توان آن را مانند جعبه باز و بسته كرد. ابتكار در ساخت تخم ‌مرغ‌ ها تا حدي است كه يكي از آن‌ ها به شكل درخت پرتغال مي‌باشد. با فشار يكي از ميوه‌هاي روي درخت يك بلبل كوچك ظاهر مي‌شود كه قادر به تكان دادن بال ‌هايش و حتي آواز خواندن مي‌ باشد. طاووس ميناكاري شده‌ فابرژه از جنس طلا قادر به حركت دادن سر و دمش مي ‌باشد.

دسته گل ‌هاي جواهر نشان فابرژه از شهرت و اعتباري برابر با تخم ‌مرغ‌ هاي آن برخوردارند. شاخه ‌هاي تمشك، گل‌ هاي ازگيل، فراموشم مكن، آلاله و گل گندم چنان داخل گلدان‌ هاي كريستال خود قرار گرفته‌ اند كه گويا ساقه‌ هاي آن‌ها داخل آب قرار دارد.

فابرژه

سبد گل زنبق كه مخصوص تزار ساخته شده بود همچنان يك شاهكار هنري به شمار مي‌آيد. يك كوسن از جنس طلا داخل يك سبد بافته شده‌ پهن به همراه نه عدد گل زنبق مزين به مرواريد و الماس قرار گرفته است.

فابرژه

از آن جايي‌ كه خانواده‌ تزار با بسياري از خانواده ‌هاي سلطنتي اروپا در ارتباط بود، فابرژه نيز براي بسياري از اشراف ‌زادگان به نامي شناخته شده مبدل شد و آثار هنري فابرژه در قالب هداياي كريسمس و روز تولد مورد استفاده قرار ‌گرفت. با كسب اين موفقيت، "سيستم فابرژه" گسترش يافت. بر روي اغلب اين آثار نام استاد جواهر ساز حك مي‌شد، اين در حالي است كه او به ندرت يكي از آن‌ ها را مي ‌ساخت. شگفت‌ انگيز تر آن‌ كه، به رغم تاثيرات بسيار زياد از سبك "هيستوري ‌سيزم Historicism" كه به سوي آرت نوو حركت كرد. سبك آثار فابرژه شامل عناصري از سبك‌ هاي رنسانس، باروك، روكوكو و سكاها مي‌ شود. گستره‌ محصولات همچنين سبك جواهرات غربي و زيورآلاتي با استفاده از فلزات و سنگ‌ هاي قيمتي را دربرمي‌گيرد. در دوران اوج موفقيت خانواده‌ فابرژه صاحب چند شعبه بود كه شامل شعبي در مسكو، "اودسا Odessa" "كيف Kiev" و لندن با بيش از 700 كارمند بودند كه 500 نفر آن‌ها در شعبه مركزي واقع در سنت پترزبورگ به فعاليت اشتغال داشتند.

فابرژه

تعدادي از 150000 عدد آثار هنري فابرژه بين سال‌هاي 1882 تا 1917 ساخته شده‌اند. در سال 1897، فابرژه به سمت جواهرساز دربار سلطنتي سوئد و نروژ منصوب شد و به دنبال نمايشگاه بين‌المللي پاريس (1900) اتحاديه جواهرسازان پاريس لقب او را به مايتره Maitre ترفيع داد. فابرژه در ميناكاري، قلم‌كاري وآلياژ هاي رنگ‌ هاي متفاوت مهارت بسياري كشف كرد. كاربرد استيل، مس، چوب ‌هاي زيبا و حتي لايه ‌هاي ساده نشانگر آن است كه هنر فابرژه تنها به كاربرد مواد گران ‌بها محدود نمي ‌شود آنچه كه حائز اهميت است طراحي و نحوه‌ به‌كارگيري مواد مي‌ باشد. گفته مي‌شود كه فابرژه يك چكش در ميز كار خود داشته كه با آن اشيايي را كه رضايتش را بر حسب معيار هاي عالي جلب نمي‌كرده، از بين مي‌برده است.

فابرژه

 فابرژه

غناي ماندگار اشرافيت روسي توجه جواهرسازان فرانسوي را به خود جلب كرد. در سال 1904، كارتيه تصميم گرفت به فابرژه، جواهرساز محبوب تزار نزديك شود زيرا مي‌توانست خريد هاي انجام شده در روسيه را به نام خود در پاريس به فروش برساند. اين اشيا شامل قطعاتي بودند كه استادان جواهرساز فابرژه در كارگاه‌ هاي سنت پترزبورگ مي‌ساختند. اندكي پس از آن كارتيه به توليد گل ‌ها و حيوانات حكاكي شده بر روي سنگ، اشياي ميناكاري شده به روش فابرژه در پاريس پرداخت و آن‌ها را با موفقيتي روز افزون به مشتريان اروپايي مي‌فروخت. در سال 1908 هنرمندان محلي(روسيه) نسبت به اقدام مرد فرانسوي به منظور داير كردن پايگاهي در پايتخت روسيه اعتراض كردند اما از آنجايي‌كه اعضاي خانواده‌ي سلطنتي روسيه از اين استاد كار پاريسي حمايت كردند، اعتراضات آن ‌ها به نتيجه نرسيد.

جنگ جهاني اول زمينه‌ انحطاط فابرژه را فراهم كرد. به دستور دولت در كارگاه‌هاي فابرژه نارنجك دستي ساخته مي‌شد و با وقوع انقلاب روسيه تجارت فابرژه براي هميشه به اتمام رسيد. كارل فابرژه سهام خود را به كارمندانش واگذار كرد و به فنلاند و سپس به "ويسبادن Wies baden " گريخت. او در "لوزان Lausanne" سوئيس درگذشت و به همراه همسرش "آگوستا Augusta" در "كن  Cannes"  به خاك سپرده شد. با به پايان رسيدن عمر سزار، بلشويك‌ ها تمامي تخم ‌مرغ ‌هاي عيد پاك را به غارت بردند، 40 عدد از آن‌ها در خارج از روسيه به فروش رسيدند. امروزه تنها 10 عدد از آن‌ها به همراه جواهرات گران ‌بهاي خانواده‌ي رومانوف در زرادخانه‌ كاخ كرملين موجود است.

مابقي تخم‌ مرغ‌ ها در موزه‌ ها و كلكسيون‌ هاي شخصي سراسر جهان پخش شده‌اند. در فوريه 2004، فردي اهل روسيه به نام "ويكتور وكسل برگ Viktor Vekselberg" كلكسيون شخصي فابرژه متعلق به خانواده آمريكايي "فوربز Forbes" را اندكي پيش از آن‌كه آن را در حراجي "ساوث ‌باي Sotheby" عرضه كند، خريداري كرد.

وكسل برگ مبلغ 100 ميليون دلار به منظور خريد بيش از 200 عدد از آثار فابرژه شامل نه تخم ‌مرغ عيد پاك متعلق به تزار و شش تخم‌ مرغ ديگر پرداخت. اين ميليونر پس از خريد و بازگرداندن آن‌ها به روسيه اظهار داشت: "تخم‌ مرغ ‌هاي فابرژه به مردم تعلق دارند."

 فابرژه

پسران فابرژه، "اوگن Eugen" و "الكساندر Alexander" اميدوار بودند كه نام فابرژه به يك نشان قانوني در پاريس مبدل شود اما اين اتفاق رخ نداد. در دهه‌ي 1950 آن‌ها امتياز نام فابرژه را واگذار كردند. پس از آن با اقدام آخرين استادكار، ويكتور ماير، در سال 1989، احياي افسانه‌ فابرژه آغاز شد. امروزه شركت همچنان دنباله ‌رو سنت‌ هاي باستاني است كه كارل فابرژه در قرن نوزدهم از آن بهره مي‌جست. تنها، كوره ‌هاي ذغالي به ابزارهاي الكتروني دقيق تبديل شده‌ اند.

اولين تخم‌ مرغ فابرژه كه پس از انقلاب اكتبر به صورت رسمي به كاخ كرملين اهدا شد، تخم ‌مرغ صلح گورباچوف بود كه به مناسبت دريافت جايزه‌ي صلح نوبل به رئيس جمهور اسبق روسيه در سال 1991 هديه داده شد. در مجموع پنج نسخه از اين تخم‌مرغ موجود است. بازديد از دوتاي آن ‌ها در موزه كاخ كرملين در مسكو براي عموم آزاد است و نسخه‌هاي ديگر در سال 1993 به موزه‌ي شواباخ Schwabach Museum داده شدند.

معرفي مجدد فابرژه به روسيه در جشن عيد پاك سال 2001 در زرادخانه‌ي كرملين انجام شد. ديگر اشياء شامل گران‌ بهاترين تخم‌ مرغ، به نام تخم ‌مرغ ماه متعلق به ويكتور ماير بودند. توليد اين اثر بيش از هيجده ماه به طول انجاميد. در اين اثر هلال قمر داخل سطح گنبدي شكل قرار دارد كه اعداد از دريچه كوچك كريستالي قابل رؤيت هستند.

 فابرژه

ميناكاري، برجسته ‌ترين تخصص ويكتور ماير است و ميناكاري آثار توليد شده در کارگاه او از كيفيت بسيار بالايي برخوردار هستند. مراحل پرداخت (صيقل) دقيق ميناكاري‌ها به طور كامل شبيه به ميناكاري‌هاي امروزه هستند: پودر مينا(شيشه) با مايعي مخلوط و خمير با استفاده از برس يا كاردك مخصوص روي سطح كار قرار مي‌گيرد و سپس حرارت داده مي‌شود و تنها پس از آن‌كه اين كار 10 بار انجام گرفت سطح برش، با دست صيقل و براي آخرين بار در كوره حرارت داده مي‌شود. ويكتور ماير، همانند كارل فابرژه هيچ ترديدي در خصوص تركيب جواهرات گران‌بها با سنگ‌هاي نيمه قيمتي، چوب و ميناكاري طبيعي در تمامي رنگ‌هاي رنگين كمان ندارد. هر قطعه بر اساس مقتضيات رنگي خاص خلق مي‌شود.

 منابع:

  •        Fabrege official website. (2018). History of the firm. Website: http://fabergeresearch.com
  •        Bobb,brooke. (2016). The 19 most beautiful fabrerge eggs for a dream easter basket. Vogue magazine,24 march.
برچسب: فابرژه

دیدگاه خود را ارسال کنید

* نام و نام خانوادگی
* ايميل: (ايميل شما منتشر نمي شود)
* متن نظر:
* عبارت امنيتي را وارد نماييد