زیورآلات برنجی

1397-03-08
زیورآلات برنجی

استفاده از زیورآلات یک موضوع جهانی در آراستگی انسان است. انسان ها در قرون گذشته همواره از ساده ترین مواد برای ساخت زیور استفاده می کردند به گونه ای که قدمت استفاده از زیورآلات را با انسان یکی می دانند. از گذشته تا به اکنون هنر ساخت زیورآلات به یکی از زیباترین هنرها تبدیل شده و امروزه هیچ محدودیتی در طراحی و ساخت آن وجود ندارد.

زیور برنجی

 در چند دهه اخیر با توسعه دنیای مد و زیورآلات، فلزات دیگری نیز وارد عرصه ساخت شده اند. فلز برنج یکی از فلزاتی که امروزه مورد استقبال فراوان سازندگان و مصرف کنندکان قرار گرفته است.

زیور برنجیزیور برنجی
 برنج، آلیاژی از دو فلز مس و روی است که مس جزو اصلی این آلیاژ به حساب می آید. برنج رنگ زرد و ظاهر طلا مانند دارد که این رنگ به نسبت فلزات سازنده آن یعنی مس و روی بستگی دارد.اغلب زیورآلات برنجی دارای طراحی های خاص و منحصر به فردی هستند و این امر به دلیل نرمی و انعطاف پذیری بالای آن در طراحی انواع مدل های زیورآلات از جمله گردنبند انگشتر و... می باشد. در طول تاریخ نیز، برنج در بسیاری از فرهنگ ها به دلیل میل زیبایی و درخششی که داشت مورد توجه بسیار بود. نمونه های خیره کننده ای از جواهرات برنجی از شرق ایران تا شرق اروپا و مصر وجود دارد.

نقره، برنز، برنج

یکی از دلایلی که برنج در ساخت زیورآلات مورد توجه قرار گرفت شاید رنگ آن و قابلیت هایی که در ساخت دارد باشد. از جمله چکش خواری و انعطاف پذیری خوبی که دارداین فلز در برابر کدر و لکه دار شدن نیز مقاوم است. این بدان معنی است که دیر تر دچار اکسایش می شود و تغییر رنگ نمی دهد.

در یک جمع بندی میتوان گفت کاربرد های برنج در زیورآلات اساسا به شکل پذیری مطلوب همراه با استحکام کافی، مقاومت خوب به خوردگی و اکسایش، رنگ های جذاب (طلایی) و قابلیت لحیم کاری بستگی دارد.

همواره در ساخت زیورآلات فلزاتی که جلا و برق بیشتری دارند رایج تر و پرکاربرد می باشند که برنج این ویژگی را دارا می باشد.

زیور برنجی

از نظر سازگار بودن با بدن نیز میتوان به سازگاری آن با متابولیسم بدن اشاره کرد. بسیاری از مردم بر این باورند که استفاده از زیورآلات برنجی باعث جذب مواد معدنی و بهبود شرایط جسمانی در بدن می شود. زیورآلات برنجی به اشتباه گاها با عنوان زیورآلات برنزی شناخته می شود که اینگونه نیست و فلز برنز از ترکیب فلز مس با قلع تولید می شود.

آلیاژ برنج هر چه بیشتر در معرض شستشو قرار بگیرد براق تر می شود و برخلاف آنچه به اشتباه در برخی موارد گفته می شود نسبت به آب تغییر رنگ نمی دهد بلکه آب و صابون می تواند به جلای آن کمک کند.

 

دستبند برنجیانگشتر برنجی

منابع:

  •        خواجه زاده، سعید (1391). آموزش جامع طلا و جواهرسازی زرین. تهران: پازینه.
  •        ثابت، حامد، میرزاحمد، نوید (1387). انتخاب مواد فلزی. کرج: ثابت. 

دیدگاه خود را ارسال کنید

* نام و نام خانوادگی
* ايميل: (ايميل شما منتشر نمي شود)
* متن نظر:
* عبارت امنيتي را وارد نماييد