مینا و مینا کاری

1397-02-04
مینا و مینا کاری

هنر مینا کاری که تقریبا همیشه با هنر های زیبا و تزئینی گره خورده است، در حقیقت نام لعابی شیشه ای و آبگون می باشد که بر سطوح فلزی، سرامیکی، جواهرات و... نقش می بندد. مینا کاری نقاشی با لعاب شیشه بر روی سطحی به عنوان پایه می باشد. مینا از نظر لغت ارتباط با واژه مینو به معنای بهشت دارد، که این خود دلیلی بر زیبایی نقوش مینایی می باشد که در هنر استعاره ای از نقوش بهشتی است.

 در ایران این هنر در زمان ساسانیان ابداع و در سده های آینده توسط مغولان به هند و سایر نقاط جهان برده شد. امروزه اصفهان مرکز اصلی تولید این هنر ارزنده در کشور است. مینا از لحاظ فنی و تکنیکی لعابی ساخته شده از پودر های الوان شیشه است که بر سطح مورد نظر نقاشی می شود، و معمولا توسط حرارتی در حدود 800 درجه درکوره ذوب می شود و مینشیند. این هنر در ایران با نقوش سنتی، هندسی، گیاهی و جانوری عجین شده و یکی از برترین هنر های سنتی ایرانی در بازار هنری جهان بشمار می رود.

  مینا و میناکاری

مینا سازان آثار متفاوتی را تولید می‌کنند که برخی از رایج ‌ترین آن‌ ها چنین می‌باشند:

  • بشقاب، گلدان، کاسه و قدح، قاب های عکس، تابلو های مینا که با هنر های دیگر مانند طلاکاری، خاتم‌ کاری، مینیاتور، جواهر سازی ترکیب می ‌شود.
  • در ها، پنجره ‌ها و ضریح‌ های مینا کاری شده در مکان‌ های مذهبی به ویژه حرم امامان شیعی.
  • اشیای تزیینی: جعبه ‌های آرایش زنانه، جعبه‌ های خاتم‌ کاری و مینا کاری، سرویس چایخوری و شربت خوری، قلیان، جعبه قرآن، زره، آیینه، قلمدان، کمربند، حباب های مینا کاری، گلاب پاش، آلبوم عکس، انفیه دان، غلاف خنجر.
  • زیور آلات: گوشواره، سینه ریز، گلوبند، انگشتر، مدال.

 مینا و میناکاری

 منابع:

  •          Mirrazavi, Firouzeh(2018).  The Art of Minakari. Website: 
  •           Andrews, A.I. (1961). Porcelain Enamels. Illinois: The Garrard Press.

دیدگاه خود را ارسال کنید

* نام و نام خانوادگی
* ايميل: (ايميل شما منتشر نمي شود)
* متن نظر:
* عبارت امنيتي را وارد نماييد