آویز ترنج

 • جدید
 • ارسال به یک دوست

  آویز ترنج

  آویز ترنج

  دریافت‌ کننده‌ :

  * فیلدهای مورد نیاز

    یا  انصراف


۱۸۰,۰۰۰ تومان

موجودی: موجود

 "گفتم به از ترنجی لیکن بدست نائی. گفتا من آن ترنجم کاندرجهان نگنجم"

این گردنبند همانطور که از نامش پیداست طرح ترنج یک فرش است. ترکمن ها اقوامی هستند که از طبیعت الهام می گیرند و این به خوبی در صنایع دستی آنان به چشم می خورد مانند نقوش فرش و زیورآلات این اقوام که گاها به هم شبیه می باشند. نقش این گردنبند در قالب یک ترنج طراحی شده و یکی از زیورآلات سنتی اقوام ترکمن می باشد که در هر نقش آن قصه ای زیبا نهفته است. مشبک های دورتا دور گردنبند طرح مار چنبرزده ای می باشد که دورتا دور کار تکرار شده. نقش مار به دو صورت مارپیچ و چنبرزده، در زیورآلات ترکمن بسیار کاربرد دارد. برش بعدی تمثیلی از کبوتری است که بال های خود را گشوده و گرداگرد مرکز، که سنگی قرار گرفته تکرار شده. طرح این گردنی مربوط به سال های دور می باشد و طراح آن، چه هنرمندانه طبیعت را در یک گردنبند نقش بسته است که هر برش آن تجسمی از زندگی، در قالبی از انتزاع است. روی گردنبند با نقش هایی از بته جقه مزیین شده و سه آویز لوزی با زنجیر در پایین گردنی به صورت متحرک قرار گرفته است.

در گذشته برای ایجاد صدا در زیورآلات، آویزی از آن می آویختند. اما در این کار لوزی ها با فاصله از هم و بدون ایجاد صدا در کنار هم، صرفا جهت زیبایی بیشتر و حفظ ترکیب بندی اثر آویخته شده اند. جنس این گردنی که کاملا دست ساز می باشد از آلیاژ برنج بوده و رنگ آن ثابت است.

نکات نگهداری:

برنج آلیاژی است از مس و روی که جلا و رنگی بسیار زیبا و مناسب برای زیورآلات دارد. این آلیاژ در تماس با بدن و همچنین قرار گرفتن در هوای مرطوب کمی اکسید شده و کدر می شود، که به راحتی می توان با کشیدن آن روی یک پارچه نخی، کتان و حتی پشمی نرم جلای آن را باز گرداند. همچنین در تماس با برخی مواد شوینده اسیدی و محصولات بهداشتی ممکن است تغییر رنگ دهد، که در این مورد نیز می توان از مواد جلا سنج موجود در بازار استفاده کرد. این فلز هر چه بیشتر در معرض شستشو قرار بگیرد براق تر می شود و برخلاف آنچه به اشتباه در برخی موارد گفته می شود نسبت به آب تغییر رنگ نمی دهد بلکه آب و صابون می تواند به جلای آن کمک کند. 

وزن11g
نوع زیورپلاک مشبک
جنسیتزنانه
جنسبرنج
جنس بند یا زنجیرندارد
نقش موتیفهندسی، انتزاعی
فرم موتیفلوزی
رنگ موتیفطلایی
طول16cm
عرض12.5cm
نگیندارد
رنگ نگینسرخ
نوع نگینعقیق سرخ
فرم نگینبیضی
تعداد نگین اصلی1
طول بند یا زنجیرندارد
ضخامت محصول1mm
ضخامت بند/دسته/حلقهندارد
سبک طراحیسنتی
نوع تکنیکلحیم کاری، مشبک کاری
نام هنرمند---
نحوه بسته شدنساده
محل تولید---
گروه هنریصنایع دستی فلزی
زیر گروه هنریزیور آلات سنتی

نقد و بررسی خود را بنویسید

آویز ترنج

آویز ترنج

محصولات مشابه