کاشی تزیینی طرح خط کوفی

 • dec1184
 • جدید
 • ارسال به یک دوست

  کاشی تزیینی طرح خط کوفی

  کاشی تزیینی طرح خط کوفی

  دریافت‌ کننده‌ :

  * فیلدهای مورد نیاز

    یا  انصراف


۸,۰۰۰ تومان

موجودی: موجود

درباره کاشی تزیینی:

کاشی تزیینی از جنس سفال می باشد که روی آن با پوششی به نام لعاب، منقوش شده است. در این کاشی از تکنیک نقاشی رو رنگی که یکی از تکنیک های لعاب می باشد استفاده شده است. در این تکنیک ابتدا خشت کاشی را آماده می کنند سپس آنرا در کوره می پزند و بعد از پخت روی آن را با لعاب قلعی می پوشانند و باز در کوره می گذارند و بعد روی آنرا با مخلوط لعاب و اکسید های رنگ کننده نقاشی می کنند و در مرحله آخر دوباره در کوره آن را می پزند. نقوش استفاده شده در این کاشی خط کوفی بنایی یا معقلی می باشد.خط بنّایی یا مَعْقِلی یکی از انواع خوشنویسی اسلامیاست که نوعی خط کوفیزاویه‌دار به‌شمار می‌رود و از ترسیم اشکال هندسی مانند مربع، لوزی، مستطیل و خطوط موازی و متقاطع حاصل می‌شود. در این کاشی کلمه الله در وسط و کلمه محمد و علی در اطراف آن نوشته شده است. این کاشی تزیینی را می توانید بر روی دیوار نصب کنید، قرار گرفتن تعداد زیادی از کاشی های تزیینی هم شکل در کنار هم می تواند جذابیت بیشتری به اثر ببخشد.

درباره سفال و لعاب:

ایرانیان از دوران باستان با صنعت سفالگری آشنا بودند، استفاده از لعاب برای اولین بار در هزاره دوم ق.م در شوش دیده شده است. ایرانیان همواره در تلاش برای زیبایی و استحکام آن کم کم به کشف و ساختن لعاب نیز پرداختند. سفال بدون روکشی به نام لعاب متخلخل است و آب و مایعات از آن خارج می شود. ولی لعاب باعث می شود تا جدار آن غیر قابل نفوذ شده و برای نگهداری مایعات مناسب تر شود. همچنین لعاب به زیبایی ظرف می افزاید و به هنرمند نیز امکان خود نمایی می دهد.آجرهای مینایی در کاخ آپادانای شوش که هم اکنون نمونه هایی از آن در موزه لوور پاریس است نشان می دهد که، هخامنشیان با فن لعاب کاملا آشنایی داشتند.

نکات نگهداری:

با توجه به اینکه انواع لعابها دارای مقادیر مشخصی سیلیس(مهمترین عنصر در ساخت شیشه) می باشند، در برابر شستشو با انواع مواد شوینده مقاوم خواهد بود. در این مورد نیز می توان از انواع شوینده های استاندارد و یا در بهترین حالت از دستمال مرطوب نیز استفاده نمود.

کد محصولdec1184
وزن145 گرم
جنسسفال
ابعاد10.5*10.5 سانتیمتر
ضخامت محصول7 میلیمتر
نوع طرحخط کوفی بنایی
سبک طراحیسنتی
نوع تکنیکنقاشی رو لعابی
نام هنرمندآقای مرتضایی
نوع کاربردتزیینی، دکوراسیون
گروه هنریسفال، سرامیک و کاشی سنتی
زیر گروه هنریسفال سنتی لعابدار

نقد و بررسی خود را بنویسید

کاشی تزیینی طرح خط کوفی

کاشی تزیینی طرح خط کوفی

محصولات مشابه