مجسمه سفالی منشور کوروش

 • dec1566
 • جدید
 • ارسال به یک دوست

  مجسمه سفالی منشور کوروش

  مجسمه سفالی منشور کوروش

  دریافت‌ کننده‌ :

  * فیلدهای مورد نیاز

    یا  انصراف


۷۱,۴۰۰ تومان

موجودی: موجود

شاید اولین صنعت ساخته دست بشر از خاک بوده، سفالگری یکی از قدیمی ترین صنایعی است که زادگاه آن میهن کهن سال ما ایران است. قرائن موجود از آثار کشف شده گویای این حقیقت است که تاریخ سفالگری در ایران از هزاره هشتم پیش از میلاد آغاز شده، مردمان آن دوران علاوه بر کشاورزی برای کارهای روزانه و مراسم مذهبی اشیاء گوناگونی را می ساختند که پس از قرنها تکامل و کشف آتش به شکل سفال در آمد.
منشور حاضر که با الگوبرداری از استوانهٔ کوروشِ یا منشورِ کوروش ساخته و منقش شده، در قالب فرم استوانه ای تشکیل یافته است. استوانهٔ کوروش، استوانه‌ای از جنس خاک رس است که از دو قسمت تشکیل شده‌است؛ که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به‌فرمانِ کوروش بزرگ هخامنشی نگاشته شده‌است. نیمهٔ نخست این لوح از زبان رویدادنگارانِ بابلی و نیمهٔ پایانیِ آن، سخنان و دستورهای کورش به‌زبان و خط میخی اکدیبابلی نونوشته شده‌است. این استوانه در سال ۱۲۵۸ خورشیدی ۱۸۷۹ میلادی در نیایشگاه ( اِسَگیله (معبد مردوک، خدای بزرگ بابلی در شهرِ بابِلِ باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می‌شود. نامِ دبیر و نگارنده‌ای که از متنِ استوانهٔ کوروش نسخه برداری کرده قیشتی مردوک بوده ولی نامِ دبیری که متنِ اصلی را نوشته، مشخص نیست.

نکات نگهداری:

منشور مورد نظر به دلیل پخت در دمای 800 درجه سانتیگراد دارای استحکام بالا می باشد. تنها نکته درمورد شیوه نگهداری صحیح آن اینکه نباید مورد شستشو قرار گیرد چون کالا بیشتر جنبه تزیینی داشته و امکان از بین رفتن نقوش وجود دارد.

کد محصولdec1566
وزن970 گرم
جنسسفال
ابعاد22.5* 10* 7 سانتیمتر
نوع تکنیکپتینه
نام هنرمندگروه هنری دستان
نوع کاربردتزیینی
گروه هنریسفال، سرامیک و کاشی سنتی
زیر گروه هنریسفال سنتی لعابدار

نقد و بررسی خود را بنویسید

مجسمه سفالی منشور کوروش

مجسمه سفالی منشور کوروش

محصولات مشابه