جام سفالی لعاب فیروزه طرح ریتون گاو

 • dec1571
 • جدید
 • ارسال به یک دوست

  جام سفالی لعاب فیروزه طرح ریتون گاو

  جام سفالی لعاب فیروزه طرح ریتون گاو

  دریافت‌ کننده‌ :

  * فیلدهای مورد نیاز

    یا  انصراف


۶۴,۴۰۰ تومان

موجودی: موجود

سابقه هنر ریتون سازی به هزاره چهارم قبل از میلاد یعنی به حدود ۶۰۰۰ سال قبل باز می‌گردد. از هزاره چهارم پیش از میلاد تا قرن‌های هفتم و هشتم پیش از میلاد (۲۸۰۰ سال پیش) تعداد ناچیزی ریتون کشف شده‌است. در طول دوران حکومت مادها، هنر ریتون سازی پیشرفت بسیار کرد. این هنر در دوران هخامنشیان به اوج خود رسید. در مرحله اول آن را به سبک (اشکال ) حیوانات بود. استدلال آن بود که قدرت حیوانات بر مخزن مسلط بود که گاهی اوقات به وسیله صحنه ها و تصاویر گیاهان تکمیل می شد. در ساخت ریتون ها معمولا از طبیعت الهام می گرفتند و با توجه به حیواناتی که در محیط اطراف آنان زندگی میکردند و از نظر آنها مظهر زیبایی و قدرت به شمار می آمدند. شکل مورد نظر را برای ریتون انتخاب می نمودند.گاهی ذهن خلاق باعث شکل گیری حیوانات تخیلی و غیر واقعی می شد و آن را با نهایت دقت و ظرفیت به منصه ظهور می رساندند و معمولا جانورانی انتخاب می شد که در طبیعت بر همتایان خود برتری داشتند و مظهر قدرت و حکم فرمایی بودند تا بهتر بتوانند قدرت و شوکت طبقه حاکمه را آشکار سازند. اولین یافته های باستانشناسی نشان از استفاده بشر اولیه از ریتون در مراسم، آیین ها و نیایش نیایشگران و مومنین باستان دارد.
جام حاضر که با الگوبرداری از ریتون به شکل گاو زانو زده که دور گردن آن حلقه های نقش گاوهای تخت جمشید دیده می شود که متعلق به قرن پنجم و ششم پیش از میلاد از جنس سفال ساخته شده است.  این ریتون بازسازی شده از جنس سفال در دمای 850 درجه پخته شده است و با لعاب فیروزه پوشانده  شده و با دمای 950 درجه حرارت دیده است.

نکات نگهداری:

محصول مورد نظر به دلیل پخت در دمای 850 درجه سانتیگراد دارای استحکام بالا می باشد. تنها نکته درمورد شیوه نگهداری صحیح آن اینکه نباید مورد شستشو قرار گیرد چون کالا بیشتر جنبه تزیینی داشته و امکان از بین رفتن نقوش وجود دارد.

کد محصولdec1571
وزن875 گرم
جنسسفال
ابعاد17* 6 سانتیمتر
نوع تکنیکپتینه
نام هنرمندگروه هنری دستان
نوع کاربردتزیینی
گروه هنریسفال، سرامیک و کاشی سنتی
زیر گروه هنریسفال سنتی لعابدار

نقد و بررسی خود را بنویسید

جام سفالی لعاب فیروزه طرح ریتون گاو

جام سفالی لعاب فیروزه طرح ریتون گاو

محصولات مشابه